Każdy przedsiębiorca już decydując się na prowadzenie własnej działalności staje przed ogromnym wyzwaniem, które stawia przed nim konkurencja. Każdy właściciel firmy musi odpowiedzieć sobie na pozornie proste pytanie. Czy i w jaki sposób będzie reklamował usługi swojej firmy.

Niektórzy mogą uważać, że ich firmy prosperują na tyle dobrze, że nie potrzebują wydawać pieniędzy na zbędne reklamowanie się. O tego typu przedsiębiorcach nie będę pisał z prostej przyczyny. Nie zdają sobie sprawy z powagi prowadzenia kampanii reklamowych w firmie. W drugiej kolejności właściciel zarówno małej firmy jak i dużego koncernu musi zdecydować jakiej wysokości budżet może przeznaczyć na kampanie reklamową. Analogicznie duże firmy, zarabiające więcej potrzebują reklamy w szerszym zakresie z czym się wiążą wyższe koszta, natomiast małe przedsiębiorstwa z mniejszymi zyskami przydzielą mniejszy budżet na reklamę. W zależności, czy koncern generuje wystarczające zyski powinien reklamować się w ogólnopolskich gazetach radiach czy telewizji.

W każdej firmie specjalista do spraw marketingu zadecyduje, którą formę reklamy wybrać. Nie należy jednak zapominać o tradycyjnych formach takich jak bilbordy, bannery reklamowe czy gadżety reklamowe. Małe często jedno lub kilkuosobowe firmy nie mogą sobie pozwolić na zatrudnienie specjalisty, a reklama jest im równie potrzebna, a nawet bardziej. Z pewnością nie będzie ich też stać na reklamy w telewizji czy radiu. Dla młodych rozwijających się firm najskuteczniejsze są gadżety reklamowe w formie małych podarunków jak, Np. długopisy, zapalniczki reklamowe. Ludzie chętnie przyjmują prezenty i często chętnie się odwdzięczają za otrzymany podarunek.

Sylwia Pietrzak